About Us

Justice M L Tahaliyani

Justice M. L. Tahaliyani, Lokayukta, Maharashtra State

Hon’ble Mr. Justice Madanlal Laxmandas Tahaliyani was born on 23rd December 1953 at Sardar Shahar, District Churu, Rajasthan. He completed his primary and secondary education at Sardar Shahar (Rajasthan), Mul, District Chandrapur, Maharashtra and graduated from M.N.D. College, Gondiya. He did his law from the same college affiliated to Nagpur University.

He was appointed as Metropolitan Magistrate, Mumbai on 14th September, 1987. He became Principal Judge of the City Civil and Sessions Court, Mumbai on 7th May, 2010. He handled various cases of sensitive nature while working as Sessions Judge including the CBI cases. He is popularly known as ‘26/11 Judge’ because of his successful handling of terror trial and landmark judgement delivered on 6th of May, 2010. His judgement was appreciated by the Hon’ble Supreme Court and it was directed that one copy each of the judgement be kept in all judicial academies in the country for guidance of District and Sessions Judges.

Justice Tahaliyani was appointed as High Court Judge on 18th of March, 2011 and handled various sensitive criminal cases.

He was appointed as Lokayukta of Maharashtra State on 24th August, 2015.

 
Dr. S. K. Sharma

Dr. S. K. Sharma, Upa-Lokayukta, Maharashtra State

Hon’ble Dr. Shailesh Kumar Sharma was born on 31st December, 1955 in Bulandshahr district, Uttar Pradesh. He completed his primary and secondary education in Bulandshahr district and graduation and post-graduation from Meerut College, Meerut, Uttar Pradesh. He completed his Ph.D. in Environmental Biology from Meerut University. He also completed M.Sc. in Administrative Science and Development Problems from University of York (England).

He started his career from Indian Forest Service in 1980 and allotted to Odisha Cadre. In August 1984, he joined Indian Administrative Service and allotted to Maharashtra Cadre. He worked as Collector and District Magistrate in Akola, Bhandara and Latur districts. He was Divisional Commissioner, Nagpur Division. He also worked as Settlement Commissioner & Director, Land Records, Maharashtra State handling the land management related issues. In Mantralaya, he handled Departments of Transport, Ports and Excise. While working as Principal Secretary in Transport, he brought about many key changes in the working of the Department. Before joining as Upa-Lokayukta; he was working as Principal Secretary, Co-operation Department looking after the co-operative sector of the State.

He was appointed as Upa-Lokayukta of Maharashtra State on 5th December, 2015.

 
Shri Dattatraya Padsalgikar

Shri Dattatraya Padsalgikar, Upa-Lokayukta, Maharashtra State

Hon’ble Shri Dattatraya Padsalgikar was born on August 26, 1958 in Hyderabad (Telangana). He completed his Secondary School Examination (1975) from Pune and pursued his graduation (1979) from Fergusson College, Pune. Later he did his Masters (French Literature) in 1981 from University of Pune. He holds a Diploma in Public Administration (1993) from International Institute of Public Administration (Paris) and in 2013, he was awarded a Ph.D by University of Mumbai for his research in Political Science.

He joined the Indian Police Service in 1982 and served both in Maharashtra State and at the Centre. In Maharashtra, he served as Superintendent of Police in Osmanabad and Satara Districts and later as Deputy Commissioner of Police, Mumbai. In Government of India he was on deputation to the Ministry of Home Affairs and also did a tenure with Ministry of External Affairs when he was posted as Minister (Pers and Community Affairs), in the Embassy of India, Washington DC from 2010 to 2014. On return from his deputation to Government of India he was appointed as Commissioner of Police, Mumbai (from January 31, 2016 to June 30, 2018). As Commissioner of Police, Mumbai, he is credited with a number of citizen oriented initiatives and introduced several path breaking welfare measures for police personnel, notably the 8 hours duty at Police Stations.

He served as Director General of Police, Maharashtra prior to his appointment as Upa-Lokayukta on March 8, 2019.

 

Information about our Institution

The Lokayukta is an independent statutory functionary (i) to investigate and make recommendation to redress and rectify any injustice done to a person through maladministration and (ii) to investigate and make recommendations in complaints of allegations involving abuse of position and corruption against public servant. The functions, powers and jurisdiction of Lokayukta and Upa-Lokayukta are laid down in the Maharashtra Lokayukta and Upa-Lokayuktas Act, 1971. The Lokayukta organisation is totally free from executive influence or interference. It functions as a Watch-dog.

It is the common experience that the citizens often face difficulties like undue delay, discrimination, corruption etc. in dealing with the Government agencies and they are required to run from pillar to post to redress their grievances. This institution takes care of a complaint / letter sent on plain paper / post card, if it fulfil a necessary information to initiate the action against the wrong doer. This institution help them to secure quick and inexpensive relief / justice.

In institution of Lokayukta, investigation is conducted confidentially, no court has any right to compel the Lokayukta or any public servant to give evidence relating to such information or to produce the evidence so recorded or collected. On complaint filed by the complainant, if after investigation and hearing, Lokayukta or Upa-Lokayukta is satisfied that the allegations are true, he then communicates the findings and recommendations to the competent authority for action within stipulated time for compliance. In case of inaction on his recommendation, Lokayukta or Upa-Lokayukta, as the case may be, submits the special report to the Governor. The Lokayukta submits annually a consolidated report on the performance of his office to the Governor to be laid before such House of the State Legislature with explanatory memorandum.

Importantly, this institution also takes suo-motu cognizance of the issues / causes of public interest so as to pick up the grievances of people with the objective of en masse improvement of a system and has been successful to bring change to some extent and striving to make the system better.

The Maharashtra Lokayukta Institution came into being from 25th October, 1972 and has been successful in redressing the grievances in about 60-70% of the complaints.

NAMES OF THE INCUMBENTS OF THE OFFICE OF THE LOKAYUKTA AND UPA-LOKAYUKTA

LOKAYUKTAS

1 Justice S. P. Kotval 25/10/1972 to 24/10/1977
2 Justice A. R. Shimpi 02/01/1978 to 25/01/1979
3 Justice N. D. Kamat 06/09/1979 to 05/09/1984
4 Justice V. S. Deshpande 27/09/1984 to 26/09/1989
5 Justice P. S. Shah 26/10/1989 to 25/10/1994
6 Justice H. H. Kantharia 27/10/1994 to 30/11/1998
7 Justice V. P. Tipnis 01/01/1999 to 31/12/2003
8 Justice G. D. Patil 27/01/2004 to 26/01/2009
9 Justice P. B. Gaikwad 02/07/2009 to 01/07/2014
10 Justice M. L. Tahaliyani 24/08/2015

UPA-LOKAYUKTAS

1 Shri L. M. Nadkarni 01/10/1973 to 30/09/1978
2 Shri S. V. Bhave 16/11/1978 to 15/11/1983
3 Shri S. P. Mohoni 16/11/1983 to 15/11/1988
4 Shri K. Sivaramakrishnan 04/02/1989 to 03/02/1994
5 Shri N. Jayaraman 28/02/1994 to 27/02/1999
6 Shri R. C. Iyer 08/03/1999 to 07/03/2004
7 Shri Suresh Kumar 14/06/2004 to 13/06/2009
8 Shri Johny Joseph 01/12/2009 to 30/11/2014
9 Dr. S. K. Sharma 05/12/2015
10 Shri Dattatraya Padsalgikar 08/03/2019
© This is the official website of Lokayukta Maharashtra, India. All Rights Reserved.